Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhovor s manažerem Yamagaro no Miharu (Thespa Kusatsu)

24. 4. 2007

Yamagara no Miharu (>>Thespa Kusatsu<<)

Logo

Na otázky tentokrát odpovídal budoucí „Foxir čínské SP komunity“. Yamagara v sobě nezapřel scrabblistu a průběžně dokazoval, že si s písmenky opravdu rozumí. Do odpovědí jsem ho nemusel nijak zvlášt pobízet, prostě ideální obět pro rozhovor...

 

 

Na úvod obligátní otázka: Jak jsi se k hraní SP dostal?

 

asi půl roku mi o tom neustále básnil tata, Winters a WulfvonOstrau a když pořád všude vedli mezi sebou zasvěcené rozhovory, chtěl jsem být taky v obraze a zkusil jsem to... nutno říci, že mi to ale trvalo asi půl roku od doby, co jsem o tom od taty slyšel poprvé :)

 

A nelitoval jsi potom, že jsi se na SP nedal dřív? Anebo z druhého soudku - litoval jsi někdy, že jsi se na SP vůbec dával? ;-)

 

nelitoval jsem - mohl jsem třeba z půlročního odstupu studovat herní strategii taty nebo dalších průkopníků českého SP
... a litovat toho, že jsem se na SP dal? už někdo o někom takovém slyšel? :)
Jenom mě trochu mrzí, že jsem kvůli SP seknul s webgame, kterou jsem předtím hrál přes dva roky... ale plánuju návrat :)

 

Spíš jsem zatím neslyšel o nikom, kdo hraje delší dobu a přitom neměl slabší chvilku...Žebral jsi třeba na začátku po tátovi a průkopnících nějaké hráče?

 

No měl jsem možná někdy slabší chvilky (třeba když mě naštval můj šéftrenér mládeže a jeho výrobky), ale nikdy to nebylo tak vážné, abych aspoň trochu uvažoval o tom s tím seknout. Přišel bych o spoustu srandy.
O hráče pro rychlejší start jsem nežebral. Tata mi vysvětlil základy, já jsem po týdnu hupnul na trh, bezmyšlenkovitě jsem zignoroval téměř všechno, co mi říkal - a koupil jsem strašné lemry. Tata akurát pobízel Winterse a Wulfa, že by mi mohli nějak přilepšit do začátku. Winters se na něco vymlouval a jediný Wulf mi pomohl. Gólmanem s výkonem 54 za osm stovek :D
Jediný tým, kterému jsem žebral (a žebrám pořád) je kamarádův Tails Sharks, když se mi jednou vychloubal, jaké hvězdy mu vyrostly na CF a CM. Ze srandy jsem se zeptal, za kolik mi je prodá. Bez přemýšlení odpověděl 25 mega. Když jsem je ale měl, najednou vyměkl. Od té doby mu s tím nedám pokoj :)

 

At už jsem četl jakékoliv Tvé diskuzní příspěvky na fóru, tak z tebe nikdy nevypadlo, za jaký tým to Tvůj táta vlastně hraje. Můžeš to tu vyklopit nebo alespoň naznačit pro nás, co neoplýváme nadprůměrnou mírou důvtipu?

 

to nemůžu říct... jenom napovím, že hraje v B :D

 

No, to jsi mi moc nepomohl ;-) Minulou sezónu jsi úspěšně sestoupil z divize C. Většina z nás ještě nehraje tak dlouho, aby se dostala do podobné situace, kdy člověk přes veškerou snahu na divizi nestačí a spadne. Vzpomeneš si ještě na své tehdejší pocity? Kde se vůbec stala chyba?

 

No štvalo mě to, snažil jsem se, když se mi dokonce zranilo předposlední týden LB na 10 dní, prodal jsem kvapně 4 hráče a sehnal okamžitou náhradu... že se mi i náhrada zraní jsem už fakt nečekal :)
ale vím, že jsem pro to mohl udělat víc. Jednak mě ale trápilo stárnoucí áčko, absence solidního béčka, které by bylo schopné asistovat přestárlým jedincům a vleklá série zranění, když už pomalu půl roku nevím, co je to prázdná marodka dýl než na dva dny. Takže jsem musel přestavovat - a sezonu jsem začínal s týmovým duchem na 50 a na 50 jsem i po neúspěchu skončil :)
A i to štěstíčko trochu chybělo, několikrát jsem měl vyšší výkon než soupeř, ale stačilo to jen na remízu. Nebo jednou jsem hrál se třetím týmem u něj a jakožto na jistou prohru jsem nasadil aspoň béčko a zazdil to. Podal jsem jen o dva body horší výkon než soupeř - mělo hrát áčko, no.
Ale neberu to jako nějakou tragédii, kdybych neudělal ty změny týmu, možná bych se udržel... ale v další sezoně už by to moji starci stoprocentně neutáhli. A navíc si aspoň můžu vyzvednout ten chybějící pohár z D divize a trochu si dáchnout :)

 

Tak to dopadá, když člověk zapomene investovat do rozhodčích. Ale stejně by mě zajímalo proč všichni, co spadli z Céčka, zdůvodnujou sestup generační obměnou. Budu se muset zeptat ještě Jeremyho... :-o S tátou se každý pohybujete po jiném vláknu, takže se můžete potkat až v Ačku. Kdy k tomu dojde?

 

Na něco se vykecat musím :D
Snad se s tatou v tom áčku někdy vůbec potkám. Tata totiž říkal, že až vyhraje Áčko, sekne s tím - a tak doufám, že to ještě stihnu... já mám v plánu s tím seknout, až v jedné sezoně vyhraju A, SP Cup, Českou ligu, Český pohár a SP Champions League :))

 

Tak to myslím, že bude tatka hrát ještě hodně dlouho...
Pipkinovi jsem v rozhovoru podkuřoval, že má v profilu spoustu kontaktních jazyků, ale Ty tam máš navíc ještě různé hieroglyfy. Co to je?

 

japonština, čínština, korejtšina a thajština... ale trošku machruju, kdyby mi někdo napsal thajsky nebo korejsky, moc bych toho stejně nepobral :)

 

Co vůbec studuješ?

 

obor se přímo jmenuje "čínská filologie - japonská filologie" (je to dvouoborové studium), momentálně jsem v druháku... a tu korejštinu a thajštinu mám jako volitelné předměty - když už, tak pořádně :)

 

Tak to je dost perspektivní obor, se mi zdá. Konec konců, pochod lidí z východu předpovídal už Nostradamus a my budeme ti, co si to užijou v "přímém přenosu" :-)
Takže jsem se nepřehlédnul, když jsem někde na fóru zaznamenal, že se chystáš do Číny?

 

Nostradamovy "předpovědi" jsou bulvár - zajímá mě, proč se vždycky něco stane a najednou se vynoří tisíc let stará předpověď... typický "já jsem to říkal" syndrom :)
Ale je vidět, že fórum prolejzáš opravdu pozorně ;) Koncem srpna balím kufry a rok budu poznávat Velkou Čínu (a hlavně čínštinu, jakožto stipendista). Snad chytnu i začátek olympiády :)

 

Olympiádu taky plánuju...jak jsi se k sinologii a spol. vůbec dostal?

 

tak to pak dáme v Pekingu SP srazík :)
K sinologii jsem se dostal neuvěřitelnou náhodou - odmalička (teda ne úplně od malička) jsem chtěl studovat japonštinu - zaujaly mě komiksy "manga" a animované filmy a seriály "anime". A najednou byl čas, kdy se podávaly přihlášky na výšku - a japonština byla jasná volba. Do Prahy se mi ale nechtělo a v Olomouci to jde jenom jako dvouobor, tak jsem musel vybrat něco k tomu. A na čínštinu měli nejlehčí přijímačky :D
(a taky se ty čínské znaky pro japonštinu hodí, učím se to vlastně dvakrát :)

 

Srazík beru. Jinak mě vždycky fascinovalo, že japonci umí číst čínské znaky, ale neumí je psát :-o
Doufám, že jsi připraven během svého studijního pobytu SP náležitě popularizovat...

 

No jasně. Pokud mě nikdo nepředběhne, během studijní stáže chci zapracovat na čínské jazykové verzi... bojím se ale, aby SP servery následný nápor ustály :)
S těma znakama to je trochu jinak. Kdysi se na celém Dálném východě používalo čínské písmo (krom Číny v Japonsku, Koreji, Vietnamu). Je fakt, že sem tam někde něco opsali špatně, ale to jsou jenom droboučké výjimky a v zásadě jsou ty znaky stejné. Zato jazyky jsou ale úplně jiné :) Když spolu mluvili např. Japonec s Číňanem, nerozuměli si ani slovo... ale psaním se už domluvili (nebo spíš "dopsali" :)
Problém je až teď, když v zájmu šíření gramotnosti došlo ke zjednodušení některých složitějších znaků. V Japonsku jinak a v Číně jinak. Takže dneska už by se vlastně ani nedopsali :)

 

Zkusím ještě trochu zaštourat v Tvé motivaci ke studiu: líbí se Ti víc češky nebo japonky?

 

Nějakou dobu jsem si namlouval, že Japonky, ale nakonec jsem došel k závěru, že je kravina to takhle generalizovat. Jak která prostě, snažím se hodnotit individuálně. Třeba momentálně u mě naprosto s přehledem vede japonštinu studující Češka... tolik k té motivaci :)
(ale stejně, když se povede Korejka, to je slast!)

 

No, hlavně abys nebyl přemotivovaný, to taky nebývá moc dobrý ;-) Co znamená "Yamagara no Miharu"?

 

Moje jméno... trochu přibarvené :)
Yamagara je japonsky sikorka a Miharu je foneticky převedený Michal. A to "no" uprostřed je starý japonský šlechtický přídomek, něco jako "von", takže Miharu z rodu Yamagara :)
Zvláštní je, že Miharu je mimojiné i standartní japonské křestní jméno... ale je fakt, že dívčí :)

 

Co vlastně děláš, když Tě zrovna nezaměstnává japonština?

 

hraju SP nebo scrabble, snažím se i něco číst... a nebo běhám za holkama :)

 

A fotbálek nic? ;-)

 

Fotbal se mi vždycky líbil, bavil mě (např. na střední v tělocviku :)... ale že by nějak moc extra, to říct nemůžu. Sem tam (jednou za čtvrt roku) se podívám v televizi na nějaký zajímavý zápas, sem tam (asi tak jednou za pět roků) si na fotbal i zajdu. Ale každopádně, z kolektivních sportů jednoznačně vede... mě mnohem spíš baví SP než fotbal :)
Akorát teď jsme ve škole jednou týdně začali hrát i s vyučujícími fotbal. Ale to je spíš vzájemná likvidace :) Dycky týden se z toho zotavujeme a pak se dorasujem zas. Máme v plánu se zúčastnit i fotbalového turnaje v rámci sportovního dne univerzity :))

 

A já měl až doted za to, že japanisti jsou mírumilovní lidé :-)
Jak moc je těžké dostat se studijně do Číny? Jakou tam budeš mít svobodu pohybu?

 

No my jsme obzvláště mírumilovní, jenom si to někde dycky vybijem a je klid... myslím, že je dobré, že se likvidujem navzájem na fotbale, takhle to pro společnost nemá zásadní vliv :))
Dostat se na stáž do Číny není nijak složité, jak to tak u nás pozoruju. 4 nejlepší po prvním ročníku automaticky dostanou roční stipendium kamkoliv do Číny si vyberou. Další 4 letos mají možnost odjet na půl roku na Tchaj-wan (hodnotilo se podle testu z tchajwanských reálií a jazyka) a pořád jsou i možnosti, jak si vyběhat stipendium jinde přes různé agentury nebo odjet "na vlastní pěst". Dohromady nás z 27 jede do Číny nebo na Tchaj-wan už 11 :) A co se týče svobody pohybu... vízum je na rok, škola na deset měsíců (s pauzou mezi semestry). Mimo školu si můžem cestovat kam chcem. A když k tomu přičtu to, že škola je snad jenom dopoledne... vychází mi z toho pohoda... snad :)

 

Už jsi to trochu natukl, na SP se vyskytuje poměrně výrazná skupina scrabblistů. Můžeš nám ji trochu přiblížit? A propos existuje asijská verze scrabblu? :-)

 

O asijském skreblu jsem slyšel zatím jen ničím nepodložené fámy. Maximálně jsem viděl, že v Japonsku se odehrálo nějaké mistrovství, ale v anglické verzi. Asi to taky budu muset pořešit :))
Jinak, skreblisti jsou lidi neuvěřitelně hraví, a tak není divu, že se SP mezi nimi šíří jako mor. Zpočátku to začalo nevinně, když hrál jen tata, Winters a Wulf. Když jsem se pak přidal já, mohl jsem se účastnit pravidelných schůzek manažerů na skreblových turnajích, kde jsme řešili samé důležité věci :) No a ten hlouček zasvěceně debatujících stále přitahoval další a další, kteří chtěli být taky v obraze, a tak tu máme rexuse, oslika s oslickem a hromadu dalších. Nejvíc mě pobavil oslicek, který SP ve své vísce zpropagoval do té míry, že hrají vesnickou ligu na dvě divize. Ve vesnici s 200 obyvateli je to něco neuvěřitelného :))

 

Hlavně aby si nezadělali na nějaký megaban. Tvůj tým se kromě běžných úspěchů proslavil i svým centrem mládeže, jestli se nemýlím...

 

...a penaltama, nikdy se nevyprazdňující marodkou :))
A s těma juniorama to je celkově nějaké divné. Mě jich moc nechodí, tak nemám dost věrohodný vzorek... ale ani z těch nakoupených nic nevyroste :) Jediný junior, který mi vyrostl do užitečnosti, je na RM... a když jsem ho kupoval, ani jsem nevěděl, že to junior je :)

 

Trenéři mladéže tedy u Tebe zřejmě nemají na růžích ustláno. Máš nějaký zaručený recept, jak jim vysvětlit, že číše Tvé trpělivosti přetéká? Vzpomínáš na některého z bývalých koučů juniorky v dobrém?

 

Snažil jsem se aplikovat metodu "třikrát a dost", nedávno jsem dokonce slevil a dal jsem vietnamskému šéftrenérovi několikrát milost, přestože mi vodil samé invalidy se skrytou 70, ale už byl taky odeslán zpět do své rodné země. Momentálně testujeme, jak se osvědčí malí Číňani :)
No čoveče, nevím, esli jsem na nějakého vzpomínal v dobrém. Ten první mi z pěti donesl dva. Šel pryč. Měl jsem kapku nervy, takže další trenér si balil kufry po prvním neúspěchu (ale jednoho mi přivést stihl). Nástupce měl tu smůlu v tom, že přišel v době, kdy první junioři dokončovali trénink, a tak následný průvan v juniorce po svém neúspěchu odnesl i on. Poslední trenér vydržel nejdýl. Ze 6 juniorů donesl 3.
Takže ze 14 juniorů mi celkem došlo 6. Nejlepší z nich hraje momentálně 66 v nějakém vesnickém týmu. Když se na to dívám zpětně, mohl jsem si jej nechat, ale tehdy jsem na RF měl docela přetlak.

 

Musíš to brát pozitivně, aspon Ti tak rychle neroste počet hráčů v týmu a můžeš do sytosti nakupovat ;-)
Každopádně, aby jsi se dostal tak vysoko, musel jsi junioské peripetie kompenzovat skvělou orientací na trhu. Máš nějakou vlastní přestupovou filozofii? Jaký byl Tvůj nejlepší přestup?

 

snažím se kupovat dobré hráče za co nejmíň peněz :)
a jak se tak někdy zamyslím nad některými svými přestupy, občas mívám docela brutální úlety :D
Čoveče... ani nevím, jestli jsem měl nějaký super bombastický přestup. Možná Traoré, za 10k výkon 71, ale to jsem nevěděl, co z něj vyroste. Nebo Constantin, výkon 69 za 400k, v době koupě už byl vytrénovaný na maximum :) Z poslední doby tak možná Germanov, GK 23 let, výkon 70 za 8 mega... a nebo teď jsem hrdý na své 27leté LF výkon 73 za 6 mega a čerstvě 28leté CMko s výkonem 71 za 5 mega (toho jsem potřeboval moc :) Zbytek už mi tak úžasný nepřipadá, ale taky by se tam možná něco našlo :)

 

Z věku některých tvých posil, by člověk skoro nabyl dojmu, že se chytáš s SP v nejbližší době seknout :-D
Je mezi současnými hvězdami SP nějaká, kterou bys bez váhání bral? Kolik by jsi za ní byl ochoten vysolit?

 

mám v týmu Tails Sharks zabookovaného Caramarina a Pospěcha :)

 

Ty jsi měl už od začátku dobré rádce, ale přesto - stihl jsi udělat nějakou velkou chybu?

 

Dělám chyby pořád - v drtivé většině případů ze zbrklosti nebo z nepozornosti (nebo z obojího dohromady). Třeba poměrně nedávno mě z Memoriálu Tomáše Pospíchala vysekal jejej, protože jsem na 5-3-2 hrál protiútoky místo dlouhých míčů :)
a třeba na přestupovém trhu častokrát přeplácím hráče (protože mám třeba zrovna dost peněz... a co bych s něma měl dělat, než je utratit :)
... až se sám někdy divím, kde na to ty prachy beru :)

 

Je něco, co bys na SP rád změnil, vylepšil?

 

Oficiálně bych stvrdil absolutní nadvládu Čechů :)
... a pak bych ještě vymyslel něco na ty národní ligy, protože se kvůli tomu furt lidi nervujou... a v mnoha případech zbytečně

 

No, mě bude stačit nadvláda čechů v divizi A ;-) Díky za rozhovor a at se daří!

 

Snad se tam někdy potkáme ;) Taky díky a nápodobně!

 

autor: Michal Kejchal
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pochvala autorovi :)

(Yamagara no Miharu, 27. 4. 2007 21:57)

jj, musím autora pochválit, takové interview se dělá jedna radost, kdyby takhle dělali všichni novináři... :)

Hezký

(Prazma, 25. 4. 2007 17:48)

pěknej rozhovor ;))

Waaauuuu :o)

(Angee, 25. 4. 2007 17:32)

Skvostný...fakt hafo mega turbo hifi giga deluxe supr rozhovor ;o) ..jak jinak, když je skvělé autor a kápne na "vzdělanýho ukecance" :o) (neber to nejak osobně Yamagara no Miharu)

good

(Evandro, 25. 4. 2007 17:14)

jj, zajmavý rozhovor, snad jenom škoda, že je tak dlohé :D
btw. třeba se na UP potkáme :D

re:

(frankie, 25. 4. 2007 14:52)

Adriano, ty si blesk :-D

Bart a Yamagara?

(adriano10, 25. 4. 2007 14:45)

Bart je otec Yamagary?????

skvělej rozhovor

(happyna17, 24. 4. 2007 22:46)

kdyby bylo nějaký mega slovo pro skvělej rozhovor tak použiju fakt super :-)

technická odpověď

(happyna17, 24. 4. 2007 22:07)

Yamagara no Miharu (>>Thespa Kusatsu<<)
Do nadpisu se nepovolují značky>><< tak sem to musel dát bez značek doufám že to nějak nevadí